Po apkalbomis dažnai slepiasi asmeninės paslaptys

  • 2023-04-05
  • 2023-04-05
  • Perskaitė 728 žm.
  • Perskaitė 728 žm.

Manoma, kad būtent dėl noro skleisti apkalbas žmonės išvystė savo kalbinius gebėjimus, tačiau jos neretai turi ir mažiau džiugių pasekmių.

Apkalbas skleidžiančio žmogaus elgesį dažniausiai skatina viena iš šių priežasčių: bandymas užmegzti bendravimą ir sustiprinti savo padėtį visuomenėje; savigarbos stoka; pateisinimas savo silpnybėms ar noras išreikšti pyktį.

Išduodamas paslaptis, apkalbų kūrėjas neretai stengiasi suartėti su tais, kuriems perduoda informaciją. Jei žmogui trūksta savigarbos, jis gali plepėti ne iš piktumo, o tik todėl, kad bijo, jog jo paties gyvenimas pašnekovui bus nereikšmingas ir nesukels įdomumo. Jei bijoma pašnekovo reakcijos, tuomet neretai stengiamasi kaip įmanoma dėmesį nukreipti į kitą asmenį.

Jei kalboje yra daugiau kaltinančių pastabų ir pasakojimai sukasi apie aplinkinių trūkumus, tuomet tai yra tikras projekcijos požymis, kad apkalbomis žmogus nesąmoningai priskiria kitiems savo minusus, kurių jis negali laikyti savaime suprantamu dalyku. Be to, žmonės, kurie blogai kalba apie kitus, dažniausiai yra nepatenkinti savo gyvenimu, todėl kyla pyktis, kuris perduodamas kitiems, tarsi pačiam save tuo tarpu iškeliant ant pjedestalo.

Bet kokių paskalų esmė yra nepatenkintas poreikis ir stipri emocija. Kai poreikis patenkinamas per apkalbas, paskalų nešėjas jaučia prikauptų emocijų ištekėjimą. Tiems, kurių savigarba žema, užtenka vien pagyrų apie save. Domėjimasis žmogumi dažnai provokuoja jį kalbėti apie save, o ne apie kitus. Taigi, jei norite atitraukti apkalbas, parodykite nuoširdų susidomėjimą juo. Tie, kurie plepa iš nuobodulio ar nepasitenkinimo, nustos tai daryti, nes dėmesys susitelks ties jo interesais.

Jei galvoje kirba noras kažką apkalbėti, šmeižti, įveskite taisyklę kalbėtis su žmonėmis tik apie tai, ką tuo metu veikiate, raskite teigiamų jų veiklos pastebėjimų ar aptarkite gerus poelgius. Taigi, taip jūs bent jau nepapildysite apkalbų armijos – nuobodžių ir dažnai nelaimingų žmonių.

Į purvinus plepalus lengva įsitraukti, bet bus ne tik sunku juos nusivalyti, o ir ilgai sklis nemalonus kvapas. Ar mokate save suvaldyti prieš praverdamas burną? Apkalbos yra kaip mirtinas užkratas, – vieną kartą bent vienam žmogui gali pakakti praverti burną, kad visa minia užsikrėstų. Apkalbos – saldžios ir viliojančios, todėl neapsigaukite puldami paragauti vien iš smalsumo. Nuodai visada pasaldinami daugiau. Tik išmintingi užuodžia klastą, todėl yra laisvi ir jų nedrasko sąžinė.

Kaip išvengti apkalbų? Tylėti. Tyla iškalbingesnė nei žodžiai. Tyla nusako tavo pasirinkimą.